Plugins - Category Order and Taxonomy Terms Order - Stable (latest release) - en to it translation catalogue (30 entries)

note: Description of the plugin
en: Order Categories and all custom taxonomies terms (hierarchically) and child terms using a Drag and Drop Sortable javascript capability.
it: Ordina le categorie e tutte le tassonomie personalizzate (gerarchicamente) e i termini figli utilizzando una funzionalità trascina e rilascia JavaScript.

en: Taxonomy Terms Order
it: Ordine termini tassonomia

en: Save Settings
it: Salva le impostazioni

en: This will change the order of terms within the admin interface
it: Questo modificherà l'ordine dei termini all'interno dell'interfaccia di amministrazione

en: Admin Sort
it: Ordinamento in amministrazione

en: Auto Sort Description
it: Descrizione Ordinamento Automatico

en: Additional description and details at
it: Descrizione e dettagli aggiuntivi su

en: global setting
it: impostazione globale

en: Auto Sort
it: Ordinamento automatico

en: Administrator
it: Amministratore

en: Author
it: Autore

en: Contributor
it: Contributore

en: Subscriber
it: Iscritto

en: Minimum Level to use this plugin
it: Livello minimo per utilizzare questo plugin

en: General
it: Informazioni generali

en: General Settings
it: Impostazioni

en: Settings Saved
it: Le impostazioni sono state salvate

en: Items Order Updated
it: Ordine degli elementi aggiornato

en: Update
it: Aggiorna

en: Total Posts
it: Articoli totali

en: Taxonomy Title
it: Titolo della tassonomia

en: Taxonomies
it: Tassonomie

en: This plugin can't work without javascript, because it's use drag and drop and AJAX.
it: Questo plugin non può funzionare senza javascript, in quanto utilizza il "drag and drop" e AJAX.

en: Taxonomy Order
it: Ordine della tassonomia

en: plugin which allows to custom sort all posts, pages, custom post types
it: plugin che consente di ordinare in maniera personalizzata tutti gli articoli, le pagine e i tipi di contenuto personalizzati

en: plugin which allows to custom sort categories and custom taxonomies terms per post basis
it: plugin che consente di ordinare in maniera personalizzata categorie e termini di tassonomie personalizzate, per ogni articolo

en: Check our
it: Prova il nostro plugin

en: Read more
it: Leggi tutto

en: Did you know there is an Advanced Version of this plug-in?
it: Sapevi che è disponibile una versione avanzata di questo plugin?

en: Did you find this plugin useful? Please support our work with a donation or write an article about this plugin in your blog with a link to our site
it: Hai trovato utile questo plugin? Per favore supporta il nostro lavoro con una donazione o scrivi un articolo relativo a questo plugin sul tuo blog con un link al nostro sito
